От гледна точка на разходи, отоплението и осветлението представляват половината от всички енергийни разходи на един хотел.
Осветлението обхваща много видове енергийна консумация. Подобно е състоянието и в много обществени сгради. В зависимост от категорията на хотела, осветлението би могло да стигне до 7% от общата енергийна консумация и близо 40% от тоталната консумация на електрическа енергия.
Осветлението трябва да гарантира адекватни нива на светлина за всички хотелски дейности и да създава приятна атмосфера, т. е. да създава чувство за уют и комфорт в цялата сграда.
Осветителното натоварване за хотели, снабдени с обикновени електрически крушки, е високо – значителна част от тоталната употреба на ток. Само 20% от енергията, произведена от обикновени или халогенни крушки се превръща в светлина; останалите 80% са чиста загуба на топлина. Благодарение на съществения напредък на съвременните технологии в осветлението, енергоспестяващи алтернативи вече са на разположение за почти всички видове осветление.
Основните опции за енергоспестяващо осветление, използвани в хотелите, включват компактни флуоресцентни лампи (CFL) и LED лампи.
LED лампите са изключително ефикасни за осветление. Първите модели излъчваха подчертано синя светлина, която не подхождаше за болнични заведения, но съвременните постижения създадоха ново поколение LED осветление, с отлични цветови качества; те са значително по-добри за употреба – могат да бъдат инсталирани директно към съществуващите инсталации.
Качество на светлината: LED лампите биха могли да произведат светлина с различни цветни оттенъци и температури – т.н. „бял“ цвят. Измерен в Кевин (К) той е с най-висока цифрова стойност, „синята“ светлина е с най-ниска стойност. Създава се широка гама от най-висока топлина до най слаба топлина . Разполагаме с различни варианти на „бяла“ светлина. За ежедневна употреба най-подходящи са: „топло“ бяло (2,600 to 2,700K), средно бяло (3,000 to 3,500 K) и „студено“ бяло (4,000 K).
Ефективност на разходите
Първоначалните разходи за LED лампи са по-високи, те са по-скъпи от останалите опции, но тази ситуация бързо се компенсира поради изключително ниската консумация на енергия и редките разходи за подмяна на осветителни инсталации. LED лампи биха могли да се използват три пъти по-дълго в сравнение с флуоресцентното осветление с функционална продължителност от 35,000 часа
Въздействие върху околната среда
LED лампите консумират значително по-ниско количество енергия от останалите типове осветление ; те не съдържат тежки метали (намерени във флуоресцентното осветление) и са много по-лесни и практични за рециклиране
Предупреждения и коментари