Ohtlikud jäätmed

Ohtlikud jäätmed (lahustid, värvid, säästulambid ja valgustorud, patareid ja akud jne) tuleb koguda eraldi. Patareid ja akud on väga ohtlikud jäätmed. Need sisaldavad raskeid metalle, mis on inimestele ohtlikud (tekitavad vähki) ja keskkonda ( nende põletamise ajal eralduvad ohtlikud ained õhku ) saastavad. 

Kõige ohtlikum neist on elavhõbe. Inimestel koguneb elavhõbe ajusse, neerudesse ja maksa, kus see ründab närvisüsteemi. Seetõttu ärge kunagi visake patareisid tavalise prügi hulka. Patareid ei võta palju ruumi ja nende kogumine on väga lihtne - asetage kogumiskast töökohas ja ka hotellis nähtavale kohale. Seejärel viige kasutatud patareid tagasi nende müüjatele või kogumispunktidesse. Võimalusel vältige patareide kasutamist, nt kui ostate seadmeid, siis valige sellised, mis  kasutavad elektrienergiat.Kui ilma patareideta võik akudeta ei saa , siis valige laetavad NiMH patareid/akud. Otsige võimalusi alternatiivse energia kasutamiseks, näiteks valige kalkulaatorid, mis töötavad päikeseenergial. Eemaldage akud/patareid seadmetest, mida te ei kasuta mitme nädala jooksul, et vältida nende ilma asjata tühjenemist. Pange tähele, et paljud vidinad sisaldavad ka varjatud patareisid (vilkuvad võtmehoidjad jne) ja eemaldage ka nendest patareid, enne eseme ära viskamist!

 

 

 

 Vähendatud kulud

Keskkonnas on nööbi suuruse patarei/aku sisu piisav, et saastada 400 L vett või 1m³  maad 50 aastaks. Laetavad NiMH akud on ostmisel mõnevõrra kallimad ( 20 eurot, 4 patareid), kuid nende kasutusiga on pikem kui 4 aastat. Intensiivselt kasutades on ühekordselt kasutatava patarei (5 eurot, 4 patareiga) eluiga mitte rohkem kui kolmkümmend tundi.  Kui me kasutame näiteks nelja aasta jooksul 10 erinevat patareid aastas, siis on ostuhinnaks 60 eurot. Kui seade töötab ühekordselt kasutatavate patareidega 8 tundi päevas, on 10 kordselt kasutatava patarei maksumus 4 aasta jooksul ligikaudu 3100 eurot. (((232*8)/30*4) 2,5*5 eur = 3093 

 

 

Keskkonnakasu

Toorme vähendatud kasutamine.

Vähendatud negatiivne mõju inimeste tervisele

Vähem õhu-, vee- ja pinnasesaastet 

Eco map