Kompaktsed luminofoorlambid ehk säästulambid

Küte ja valgus moodustab poole kõigist hotellides tekkivatest energiakuludest.

Valgustus on üks suurimaid elektrienergia tarbijaid hotellides nagu ka paljudes teistes hoonetes. Sõltuvalt hotelli tüübist võib  valgustus moodustada 7% kogu energiatarbimisest ja kuni 40% kogu elektrienergia tarbimisest.

Valgustus peab tagama hotellis piisava valgustatuse ja looma meeldiva keskkonna ning tekitama mugavustunde üle kogu hoone.

On olemas mitut tüüpi energiatõhusaid lampe ja taskukohaseid valgustustehnoloogiaid, näiteks kompaktluminofoorlambid ehk säästulambid ja eriti tõhusad valgusdioodid (LED).

Hõõg- ja halogeenlampide energiast muudetakse valguseks ainult 20%; ülejääud 80% kaotatakse kuumusena. Tõhusad lambid nagu säästulambid, päevavalguslambid ja LEDid suudavad energiat muuta valguseks palju tõhusamalt ja väiksema kuumenemisega.

Hotellides, mis on peamiselt varustatud hõõglampidega,  võib valgustus moodustada olulise osa kogu nende elektritarbimisest. Tänu valgustehnoloogia olulistele edusammudele on peaaegu kõigi valgustite jaoks saadaval energiatõhusad lambid.

Peamised energiatõhusad alternatiivid, mida hotellides kasutatakse on kompaktsed luminofoorlambid (säästulambid), luminofoortorud ehk päevavalguslambid ja valgusdioodid (LED-id).

 Kompaktsed luminofoorlambid ehk säästulambid: Säästulambid on hõõglampidele otseseks asenduseks ja selle tõttu saab neid paigaldada enamikele  valgustitele, mis on disainitud hõõglampide jaoks.

Kompaktsete luminofoorlampide (CFL-ide) põhiomadused on:

  • Energiatõhusus: säästulambid kasutavad sama võimsuse korral ~70% vähem energiat kui hõõglambid. Säästulambid toodavad ka oluliselt vähem soojust ja vähendavad seega ka õhukonditsioneeride koormust.
  • Kasutusaeg: Hea kvaliteediga säästulambid peaksid kestma 8,000 kuni 10,000 tundi või ligikaudu 10 korda kauem kui hõõglambid. Seega lisaks energia kokkuhoiule peab säästulampide kasutamise puhul oluliselt harvem lampe uute vastu vahetama.  
  • Lambi välimus: Saadaval on erinevat stiili ja tüüpi säästulampe ning need vastavad enamike valgustite funktsionaalsetele ja dekoratiivsetele nõuetele. 
  • Valguskvaliteet: Kuigi varasemad säästulambid tootsid ainult külma tooniga valget valgust, siis nüüd pakutakse ka selliseid säästulampe, mis toodavad sooja kollast valgust, mida on raske eristada hõõglampide valgusest.

 

Kulutõhusus: Säästulambid on võrreldes hõõglampidega kallimad ( üldiselt 5-10€ tükk ), kuid säästavad palju raha, kui arvestada nende kasutusea pikkust ja energiatõhusust.

 

Hoiatused ja kommentaarid:

  • Ostke ainult säästulampe, mida toodavad mainekad tootjad või kellel on kohalikul turul usaldusväärne maine.
  • Veenduge, et Teie ostetud lambid olid kavandatud õigeks elektri sageduseks. Näteks ostes USA-st (60 Hz) odavama hinnaga hulgis lampe, mida kasutatakse Barbadosel (50 Hz) lühendab tegelikuses lambi eluiga.
  • Paigaldage säästulambid valgustitele, mis töötavad järjest pika aja jooksul (rohkem kui 6-8 tundi päevas). Läbi selle saavutate kõige suurema rahalise kokkuhoiu ja lühema aja jooksul.
  • Ärge kunagi paigaldage standardseid säästulampe valgustussüsteemile, mida reguleerib valgusdiood. On olemas eraldi lambid, mis on toodetud spetsiaalselt selliste rakenduste jaoks. 
  • Katki läinud säästulambid on ohtlikud jäätmed, kuna sisaldavad elavhõbedat, ning need tuleb eraldi koguda ja üle anda ohtlike jäätmete käitlejale.

Valige tooted, mis on energiamärgisega: Mõndades riikides on olemas toodetele sertifikaadid, mis osutavad energiasäästule, näiteks Euroopa energiamärgis (määratletud komisjoni direktiivis 98/11/EÜ). Märgistatud toodete ostmine (nt. EL-i energiamärgistuse A klassi lambid) on hea viis, kuidas olla kindel, et hotell investeerib uusimatesse kõrgtehnoloogilistesse seadmetesse.

 

Keskkonnakasu

Säästulambid kasutavad sama võimsuse korral ~70% vähem energiat kui hõõglambid. Säästulambid toodavad ka oluliselt vähem soojust ja vähendavad seega ka õhukonditsioneeride koormust.

 

 

Eco map