Kohalike taimede valimine aedadesse

Aias kasutatavad taimed võivad oluliselt mõjutada vee tarbimist. Taimed tuleks valida järgevatest punktidest lähtuvalt:

  • nende kohanemine piirkonna kliimaga
  • taime päikesepaiste vajadus tundides 
  • vee tarbimine (madalad ja keskmised nõuded)
  • taime vastupanu haigustele ja putukate nakkustele  
  • taime vastupanu saastele 

Meile on maast madalast õpetatud, et looduslikult kasvavad taimed on umbrohud ning et need tuleb välja kitkuda ja asendada kultuurtaimedega, mis on spetsiaalselt aedades kasvatamiseks aretatud taimed.  Kultuurtaimed on tavapärased dekoratiivpõõsad ja mitmeaastased taimed, mida reklaamitakse vastavalt nende poolt pakutavale funktsioonile (hekk jne) ja/või nende esteetilisele ilule, mitte ökoloogilistel põhjustel. Need taimed on massiliselt toodetud ja levitatud samal viisil nagu ka teised olemasolevad tooted ja teenused. Selle tulemusena on nii elu-kui ka kaubanduslikel maastikel samad taimed ja välimus, olenemata asukohast.

Tahaksime julgustada Teid valima kohalikke taimi, mis kasvavad Teie piirkonnas looduslikult. Kuna kohalikud taimed on välja arenenud ja kasvanud olemasolevates tingimustes, siis on need palju vastupidavamad ning ei vaja keskkonna või mulla vahetamist.  Samuti ei vaja nad palju kastmist ega väetamist,  kuna saavad kõik vajaliku olemasolevast keskkonnast. Kohalikud taimed ei jää ka samadesse haigustesse, millesse jäävad paljud kultuurtaimed. 

Kasutage ära seda võimalust, et teil on aed ja märgistage ära kohalikud taimed ning näidake ja rääkige klientidele, kuidas neid saab kasutada toitudes/jookides. Näiteks maitsetaimed toitudes ja piparmünt jookides.    

Kohalikel taimedele on palju eeliseid:

  • Vähene hooldamine - kohalikud taimed on kasvanud ja arenenud just kohalikes tingimustes, nad ei vaja liigset kastmist (välja arvatud istutades), keemilisi pestitsiide, väetisi ega ka sagedast lõikamist. 
  • Hoiab rahva tervist (vähendab vähki tekitavaid aineid) - traditsiooniline haljastus kasutab suures koguses sünteetilisi pestitsiide ja väetisi, ning mõnede puhul kahtlustatakse, et need on kantserogeesed (tekitavad vähki). Vihmahooajal satuvad need kemikaalid ka sageli avalikesse veekogudesse. Traditsiooniline kultuurhaljastus aitab kaasa ka õhu- ja mürasaaste tekkele.
  • Säästab raha - hoolduskulud on palju väiksemad kui traditsioonilisel kultuurmaastikul, sest loodus hoolitseb enda eest ise. Moodsad murud on kallid ja vajavad pidevat niisutust. See nõuab investeeringuid niisutussüsteemi ja  tekitab lisaks ka tohutu veekulu. 
  • Suurendab eluvõimet -  ökoloogiliselt funktsionaalne maastik pakub palju rohkem, kui steriilne kultuurmaastik. See pakub lastele kujutlusvõimet ja värvi, lindude ja putukate helisid ning on üldiselt imetlusväärne. See on puhtam, vaiksem ja tervislikum ning võib suurendada ka kinnisvara hinda. 

Allikas: http://www.plantnative.org/how_intro.htm

 

 

Еко карта